Ћирилица је наше аутентично писмо и део српске културне баштине. На ћирилицу треба да будема поносни, да је чувамо и негујемо.
У ери дигитализације, често чујемо да ћирилица није писмо 21. века и да није за интернет. То је само изговор. На конференцији “Значај очувања ћирилице у дигиталној ери” стручњаци су објаснили да не постоји никаква препрека када је у питању коришћење ћирилице на интернету и у дигиталним форматима.
Погрешна је претпоставка да Гугл не „чита“ ћирилицу
„Гугл не проналази појмове на ћирилици не зато што не зна да чита ћирилицу, него зато што нема садржаја на ћирилици. Он крене да претражује ћирилицу и када све нађе, крене да претражује садржај на латиници“, објаснио је Милићевић.
Инсистрирање на латиници зато што је то „интернетско“ писмо, а ћирилицу нико не разуме, не стоји.
„Ако напишемо нешто латиницом на српском језику, да ли ће нас боље разумети Француз, Шпанац или Енглез? Наравно да неће “, објаснио је Милићевић.
Бесплатни фонтови српске ћирилице
„Када је почела дигитализација, била су доступни само ћирилични фонтови која припадају руском писму. Данас су приступачни и фонтови који садрже ћирилицу и фонтови који имају српске облике ћирилице“, рекла је Оливера Стојадиновић, професорка са Факултета примењених уметности која са својим студентима прави фонтове на српској ћирилици од 2006. године.
Фонтови прилагођени српском језику захваљујући професорки Стојадиновић и њеним студентима могу се бесплатно преузети на сајту Типометар.
Стање у медијима по питању ћириличког писма
„Није добар пут да се намећу обавезе свим медијима да пишу ћирилицом. У регистру медија имамо око 3000 медија, а ћирилицу користи 10 одсто. Код штампе је то још увек добар однос, а када су у питању портали, није тако. Онлајн издања су област која је најједноставнија за примену ћирилице и то је простор на којем би држава требало да примени подстицајне мере. Колегама саветујем да покрећу портале на ћирилици“, рекао је Нино Брајовић генерални секретар УНС-а и оснивач порала Ђириловање.
Рукописни фонтови знаменитих Срба
На сајту Ћириловање на једноставан начин можете преузети рукописне фонтове наших знаменитих личности као што су Лаза Костић, Иво Андрић, Патријарх Павле и Исидора Секулић.