Britanski list „Indipendent“ napravio je listu od 15 mesta koje preporučuje da se što pre obiđu, jer su ugroženi iz različitih razloga, što zbog „političkih prevrata“, što zbog velikog broja posetilaca, manjka sredstava za njihovo održavanje i čuvanje, do prirodnih faktora. „Zbog neizvesne budućnosti ovih znamenitosti, što pre krenete na put, to imate više šansi da ih vidite u njihovom punom sjaju“, navodi britanski list.
Manastiri na Kosovu našli su se na pretposlednjem mestu. U tekstu se navodi da se Kosovo ponosi sa dosta srednjovekovne arhitekture koja je mnogo pretrpela tokom nemira na Balkanu devedesetih godina. Citirajući turistički vodič Conde Nast Traveler, “Indipendent” piše da crkve i manastiri na Kosovu predstavljaju “balkansku umetnost od 13. do 17. veka” i da je potrebno još dosta uraditi kako bi se oni obnovili nakon rata.
Na listi 15 mesta prvi je naveden Stari grad u Jerusalimu (Izrael), a tu su i tropska kišna šuma Sumatre (Indonezija), Liverpul (Engleska), Suptropska močvara Everglejds (Florida), Koro u Venecueli, Koralni greben Belizea, Potosi u Boliviji, Nacionalni park glečera u Montani, zatim Arheološka zona Čan Čan (Peru), Sejšeli i Maldivi, kao i Rezervat životinja Selous (Tanzanija) i grad Abu Mena u Egiptu izgrađen 296. godine.
Britanski “Indipendent” nigde u tekstu nije naveo da su manastiri na Kosovu srpski niti da se nalaze u Srbiji, nazivaju ih delima “balkanske umetnosti”, niti se navodi u kom su to ratu stradali i od čije strane, pa se smatraju ugroženom tvorevinom.

Opanak