Wednesday, January 15, 2025
NaslovnaZanimljivostiUzgoj borovnica u Šumadiji: Svetao primer Borisa Gvozdenovića o tome kako se...

Uzgoj borovnica u Šumadiji: Svetao primer Borisa Gvozdenovića o tome kako se rad, znanje i udruživanje sa drugim proizvođačima uvek isplate

Za borovnicu iz Šumadije svi su čuli, a najvažnije da za nju znaju kupci iz Holandije. Nekoliko proizvođača iz udruženja “Šumadijska borovnica” već godinama uspešno plasira kvalitetne i zdrave plodove koje kupci obožavaju.

„Ovogodišnja berba, uprkos obilnim padavinama, protekla je veoma dobro, plodovi su zdravi i kvalitetni, a cena zadovoljavajuća“, kaže Boris Gvozdenović iz sela Lužnica kod Kragujevca.
„Ovo je treća godina kako radimo sa Holanđanima, celokupna proizvodnja je otkupljena, trenutna cena je 6 evra, pre dve godine je bila 5, 25 evra, a prošle 5,5 evra. Na prostoru Šumadije počela je da se gaji nova, nešto kasnija sorta Aurora. Cilj proizvođača je da imaju borovnicu čitave godine, kako bi ispunili očekivanja zahtevnog tržišta. Aurora dospeva krajem jula i nešto je krupnija od ostalih sorti koje se ovde gaje. Mi smo je probali u Holandiji, pre dve godine, kada smo bili kod naših partnera. Probali smo i druge, nešto kasnije sorte, ali zbog ukusa, oblika sadnice i načina uzgoja, odlučili smo se za Auroru. Nas pet-šest proizvođača u udruženju smo se dogovorili da gajimo i neke kasne sorte, sa obzirom na to da smo postigli kvalitet i da imamo cenu. Kvalitet je ono što privlači kupce, tržište je otvoreno“, objašnjava Boris Gvozdenović.

Boris Gvozdenović. ekonomista i proizvođač borovnice

„Svi u udruženju imamo isti kvalitet jer sadimo na manjim površinama od 30-40 ari do hektar i dva, tako da možemo biti konkurentni. Oni koji imaju veće površine, ne mogu da stignu sve da obrade, teško imaju potpunu kontrolu i zbog toga im kvalitet borovnice nije isti. Mi smo zbog kvaliteta smo zanimljiviji kupcima. Dešava se da svaki drugi dan pakujemo kamion za Holandiju“, navodi Boris Gvozdenović.

Mora se istaći da je ovo udruženje svetao primer među brojnim pokušajima udruživanja koja nisu opstala širom Srbije.

“Ako poštujete zajednički interes, imaćete svi interes. Ne možete razmišljati samo o tome šta ćete vi dobiti u udruženju. Kada raste zajednički interes, raste i vaš lični interes“, izričita je Violeta Petrović Luković iz Savetodavne službe grada Kragujevca.

Mr Violeta Petrović Luković, Savetodavna služba Kragujevac

Baš ovakav način razmišljanja doneo je uspeh proizvođačima borovnica iz ovog udruženja.

Proizvođači ništa ne prepuštaju slučaju. Danas, nakon četiri godine, možemo reći da su pravi stručnjaci za proizvodnju borovnica, a najvažnije je to što svi imaju iste rezultate.

„Nijedan proizvođač u udruženju Šumadijska borovnica ne koristi nedozvoljene preparate jer je svestan činjenice da ako slučajno njegov plod odstupi u odnosu na plodove drugih članova, ceo kontingent biće vraćen i svi će imati štetu. Upravo zbog toga svi se pridržavaju pravila i dogovora“, objašnjava Violeta Petrović Luković.

Koliko je gajenje borovnica u Srbiji sve interesantnije, govori i podatak da je pre samo tri do četiri godine bilo zasađeno oko 400 hektara , a danas je to oko 1000 hektara.

„Osim zemljišnih, vazdušnih i vodnih uslova koje traži borovnica, neophodna je i osunčanost. Šumadija ima, Bogom dane, uslove za bavljenje voćarskom proizvodnjom. Borovnica se ne razlikuje mnogo od naših standardnih voćnih vrsta koje su vekovima zastupljene u Šumadiji. Ona ima svoje mesto i povoljne uslove na pitomim brežuljcima Šumadije“, kaže Danko Petrović iz Poljoprivredne stručne službe Kragujevca.

Izvor: Agrosaveti

Pogledajte video o gajenju borovnica u Šumadiji.

RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments