Многим несавесним ђацима, одн. њиховим родитељима, на наплату је стигло бежање са часова. Да ће консеквенце за вишедневно одсуство са наставе убудуће сносити и ђаци и родитељи, потврдио је Суд у Панчеву који је пресудио две новчане казне од по 5 000 динара и изрекао 10 опомена.
Први случај примене новог Закона о образовању примењен је овог месеца када су родитељи двоје основаца из Панчева платили казну од по 5.000 динара зато што су им деца побегла са часова у школи. Од доношења закона панчевачки суд поднео је укупно 88 оваквих пријава против родитеља несавесних ђака и изрекао 10 опомена, док су остали поступци у току или су обустављени.
Министар просвете Младен Шарчевић рекао је да је Панчево први град у ком се примењују казнене одредбе новог Закона о образовању и да ће се од Нове године оне примењивати у свим школама у Србији.
Портпаролка Прекршајног суда у Панчеву Сандра Медаковић објаснила је како изгледа поступак против родитеља чија деца изостану са часова:
– Ове казне предвиђене су новим Законом о основама система образовања и васпитања. Према новим прописима, родитељи су дужни да 48 сати од тренутка пошто им дете не дође у школу јаве наставницима разлог. После тога, дужни су да у року од 8 дана и званично оправдају часове. Уколико се то не догоди, школа обавештава надлежни секретаријат Градске управе и Центар за социјални рад. Градска управа даље подноси захтев за покретање прекршајног поступка против родитеља односно старатеља суду. Запрећена казна за овај прекршај је од 5.000 до 100.000 динара, а уколико родитељ не измири ове обавезе, прети му казна затвора, рад у јавном интересу или блокада текућег рачуна – каже Медаковићева.
Најпре се изриче опомена, а ако ученик и даље настави да без оправдања изостаје са часова, онда се родитељи кажњавају новчано. Управо то се десило и у ова два случаја.
– Када имате лош систем, морате да идете редом, да чистите и сређујете и уводите нова правила. Зато смо одлучили да нови закон примењујемо постепено, заједно са локалним самоуправама – каже Шарчевић.
Извор: Курир