Slavni kompozitor Ludvig van Betoven, ludovao je za kapetanicom Žanet d’Hontar, koja se po udaji za gardijskog kapetana Karla fon Greta preselila u Golubince.
Bračni par živeo je u dvorcu Šlos, danas najstarijoj zgradi u Golubincima.
Betovenova prva ljubav, očajanje i tajna ljubavna pisma
Kada se Žanet d’Hontar, prva ljubav Betovena, udala za gardijskog kapetana kompozitor je pao u očajanje. Potpuni emotivni slom Betoven je doživeo zbog njenog preseljenja u dvorac Šlos.
Tada je krenula obimna tajna ljubavna prepiska slavnog kompozitora i njegove izgubljene ljubavi, na relaciji Beč – Golubinci. Pisma ljubavnice Žanet potvrđuju da je slavni kompozitor čak dolazio i na tajne sastanke u Golubince. Samo odabrane i odane poštonoše prenosile su poštu od Golubinaca do Beča, gde je Betoven radio kao dvorski kompozitor.
Početak velike ljubavi
Pisma, u kojima emocije nisu sakrivane, danas se čuvaju u Betovenovom muzeju u Beču, a meštani ovog sremskog sela, uz pomoć Opštine i pokrajinskih vlasti, planiraju da dvorac Šlos pretvore u muzejski prostor, u kome će se, sem o ovoj epizodi iz istorije, naći dokumenta i o drugim burnim događajima toga vremena.
Dvorac Šlos i prelepa Žanet bili su, bez sumnje, i inspiracija kompozitora za nastavanak mnogih njegovih genijalnih dela koja traju i izvode se širom sveta.
Žanet i Betoven rođeni su 1770. godine. Rano su se “zagledali”. Kompozitor je Žanet opisao kao zanosnu plavušu sa anđeoskim glasom koji ga je “opčinjavao”. Prema istorijskim podacima, ljubav dvorskog muzičara i dame iz relativno visokog dvorskog društva žestoko je planula, ali nije dugo trajala.
Žanet je za životnog saputnika izabrala plemića i oficira Fon Greta koji je bio sigurnija prilika, ličnost od većeg društvenog poštovanja i svakako materijalno odlično situiran.
– Mene danas od tebe rastaviše, to je prevelik bol za moje srce – pevala je Žanet, očigledno i sama teška srca prihvatajući rastanak, na uvo slavnom kompozitoru neposredno pošto će sa suprugom krenuti ka Sremu, gde je njen novi izabranik dobio premeštaj da čuva granice carstva.
Izvor: Večernje novosti