Бадњи дан прати један традиционални и аутентични догађај за наше просторе! Оно што су вертепи за Срем, коледари за источну и јужну Србију, то су коринђаши за Банат и Бачку.
У ишчекивању Божића, једног од највећих празника у хришћанском свету, најмлађи чланови сваког домаћинства окупљају се са осталом децом из комшилука за Бадње вече и маскирају у тзв. коринђаше. Њихов задатак је да иду од куће до куће певајући божићне песме за благостање, мир и здравље у породици, а заузврат, домаћини их дарују колачима, соком или новцима. Тај обичај и сад живи у многим нашим крајевима, нарочито на северу Србије.
Ево како изгледа кад малишани крену у коринђање!
„Ја сам мали Ива,
трчим преко њива,
њиве се зелене,
газде се веселе,
дај газда ора,
то бити мора и
чашицу ракије
Божић је код капије“.
На Бадње вече деца иду од куће до куће и питају: „Јел´ слободно коринђати?“ или одрецитују: “Ја сам мали коринђаш, ајде, стрина, шта ми даш?! Вина, ракије, Божић испред капије!” Тад клинци крећу са песмицама у хору или појединачно.
На „коринђање“ најчешће иду деца, у пратњи најстаријих чланова породице, у касним поподневним сатима, пре него што започне Бадња вечера. „Коринђаши“ углавном обилазе породице из комшилука и веселим песмицама честитају Бадњи дан и предстојећи Божић. Народни обичаји кажу – што „коринђаши“ гласније певају, то доносе више среће дому који посећују. Након тога, љубазни домаћини деци дају слаткише, јабуке, орахе, суве шљиве и слично.
Овај обичај има и дубљи смисао…
На Бадње вече се пости, па деца морају да сачекају Божић да би уживала у ˝плену˝. Дакле, поента је – одупрети се искушењима.
Нажалост, данас је све мање коринђаша и овај народни обичај полако изумире, посебно у градским срединама. Практикује се ту и тамо по Војводини (углавном по Банату).
Сећате ли се ви коринђања на Бадњи дан, или су можда неки други обичаји били заступљени у вашем крају?
Да се присете они који су заборавили и упуте они који не знају, ево како се коринђало у Ковиљу.
Извор: Banatskoaranđelovo.com/RTV