Мештани села Ириг су још у другој половини 19. века имали рибарску пијацу. Ту се довлачило и по 40 запрежних кола натоварених свежом рибом, којом се снабдевало и монаштво свих фрушкогорских манастира. Товари свежег улова, са иришке пијаце отпремали су се у читав Срем. Почетком 19. века, Ириг је имао организован рибарски еснаф. О томе сведоче и подаци из 1805. године, када је имао 225 занатлија и 35 трговаца, а тада су само рибом трговале 33 радње. Током година трговина рибом је све више опадала, па тако данас у Иригу и нема где да се купи свежа риба, већ се за потребе посне трпезе Ирижани снабдевају у другим градовима. Једино што сећања на давна времена сада у називу чува Рибарски трг, као и споменик који је посвећен тадашњим рибарима. Они подсећају како старе тако и нове генерације на чувене трговце – рибаре.
И баш у време када је трговина рибом цветала, Ирижани су свој главни варошки трг назвали по рибарима и уносном послу. Тада је настала и анегдота о Рибарском тргу, сликару и месном пароху, која се и данас препричава.
Нема Ирижана који није чуо за скандал који је избио када је рађен рибарски крст и споменик рибарског удружења који је постављен крајем 19. века. Предање каже да се код овог крста често одржавала литија из оближње Николајевске цркве, па је била потребна и нека мала рестаурација. Свештеник Добра Моловић ангажовао је сликара Васу Ешкићевића да за потребе цркве на овом крсту наслика 12 апостола и Мајку Божију. Васа је прихватио понуду, иако је често био у сукобу са попом Добром због дугова за обављене радове у цркви. Поп Моловић је одуговлачио са плаћањем, али је наручивао нови посао од Васе, не знајући шта му овај спрема. Прихваћену понуду Васа је професионално одрадио. Али приликом свечане литије код крста, поп сав усхићен и срећан свечано је открио Васино ново дело и позвао народ на целивање, не гледајући у споменик. Међутим, присутни грађани, а нарочито жене, почеле су да се смеју, упирући прстом на лик Мајке Божије. Према запису Љубице Ешкићевић, којој је Васа био стриц, уместо лика Мајке Божије, сликар је осликао лик суграђанке Катице Стојшић, Моловићеве љубавнице. Васа је све време мудро ћутао и смешкао се, док је поп мрмљајући нешто кроз зубе и браду љутито напустио скуп.
Према записима из овог времена, случај спора Васе и попа Добре стигао је и до суда, али исход није познат. На срећу или жалост, ова Васина “мајка Божија” није сачувана, а у шали мештани кажу да је Ириг добио 13. апостола.
mitrovica.info, Новости