Pošto je Unesko krajem novembra na svoju listu stavio gusle kao deo srpske kulturne baštine, susedne zemlje: Albanija, Hrvatska, Crna Gora i BiH su se pobunile i traže da se dokaže kome instrument pripada.
Jednoglasni stav poznavalaca srpske kulturne baštine je: Gusle su srpski instrument, a svi oni koji tvrde da je albanski, hrvatski i crnogorski su poreklom Srbi koji su uzeli islam i katoličanstvo.
Čuveni narodni guslar Vukojica Sandić kaže za Kurir da su gusle isključivo srpski instrument.
– U nekim narodima u okruženju postoje neki slični instrumenti, ali i stoni tenis je sličan tenisu, ali nisu isti. Svi oni koji imaju gusle u Hrvatskoj, Albaniji i u BiH to su oni koji su bili Srbi, ali su promenili veru a zadržali su taj srpski instrument. U centralnom delu Albanije nećete nigde naći gusle, već samo u pograničnim krajevima uz Srbiju i Crnu Goru. Ti koji u Albaniji imaju gusle su potomci Stanka Crnojevića, sina Iva Crnojevića, koji se poislamio i otišao u Albaniju da živi – objašnjava Sandić.
Da su gusle nesumnjivo srpski instrument, ističe i etnolog Bojan Jovanović, koji kaže da je pevanje uz gusle neodvojivo od srpske narodne epske poezije.
– Upravo ta epska poezija, koja predstavlja naš nacionalni kulturni identitet koji je preko Vuka postao i svetski poznat, potvrđuje da je reč o muzičkom instrumentu koji se koristi uz narodnu poeziju i kao takav predstavlja neodvojivo srpsko kulturno nasleđe – kaže Jovanović.
On ističe da treba da imamo svest o istorijskoj dubini toga da su oni koji su primili drugu veru, islam i katoličanstvo, zadržali ne samo gusle nego i druge vidove srpske duhovne kulture kao što su krsna slava i jezik.
– Ovi elementi su prepoznatljivi kao njihovo etničko poreklo koje preko religije oni nastoje da potisnu. Oni smatraju da je sa promenom vere došlo do potpunog nacionalnog preobražaja, pa u tom smislu i sve ono što je prethodilo njihovoj tradiciji, a to su ovi elementi, nastoje da preimenuju u kontekstu njihovog drugog novog identiteta – objašnjava Jovanović.
izvor: kurir