Tamjan se dobija od drveta bosvelija i predstavlja aromatičnu smolu. Drvo od kojeg se dobija tamjan raste u oblastima Azije i Afrike, a njegov miris je jedan od najstarijih mirisa.
Pre 5.000 godina ova biljka je bila vredna koliko i zlato. U Egiptu je korišćen za balsamovanje mumija.
Tamjan se danas primenjuje u aromaterapiji, kozmetici, masaži, ali njegova najpoznatija primena je u religijskim običajima. Ono što gotovo u opšte nije poznato u vezi sa tamjanom je, kako mnogi tvrde, da se primenjuje u lečenju najopakijih bolesti.
Već hiljadama godina indijski tamjan se koristi za lečenje artritisa, zaceljivanja rana, jačenje ženskog hormonalnog sistema i zaštitu od patogenih mikroorganizama. Prema verovanju svakodnevno kađenje kuće tamjanom donosi dobro zdravlje svim ukućanima.
U ajurvedskoj medicini, tamjan je milenijumima u upotrebi za lečenje artritisa, zaceljivanje rana, regulisanje hormonalnog statusa kod žena i zaštitu od patogenih mikroorganizama.
Iako poseduje mnoga lekovita svojstva, većina osoba o tamjanu ne zna gotovo ništa.
U zemljama Bliskog istoka, od davnina se koristi za održavanje zdravlja usne duplje. Ljudi sa ovog podneblja žvaću smolu tamjana i tako poboljšavaju zdravlje zuba i desni. Antimikrobna svojstva koja poseduje, sprečavaju infekcije.
Na Zapadu je tamjan najviše poznat po antiupalnim svojstvima, a bosvelijske kiseline su najvažniji sastojak. Tamjan efikasno i ublažava bol uzrokovan artritisom, bez izazivanja neželjenih efekata. Poboljšava cirkulaciju, kao i protok krvi kroz krvne sudove oštećene upalnim procesima.
Istraživanja su potvrdila da ekstrakt, tamjanov acetat, smanjuje neurološka oštećenja, deluje protiv depresije i napetosti, smanjuje nivo holesterola i sprečava bolesti krvnih sudova.
U aromaterapiji se koristi za oslobađanje od stresa, napetosti, histerije i depresije, kupka sa uljem tamjana pomaže kod menstrualnih bolova i upale mokraćnih puteva. Terapija uljem blagotvorno deluje i na disajne puteve. Pomaže kod bronhitisa, astme, sinuzitisa, čestih prehlada i alergije. Da bi se postigao pravi efekat, potrebno je na ruku staviti malo ulja i udisati nekoliko puta dnevno. Odličan je i za inhalaciju, u litar vruće vode stavi se jedna supena kašika tinkture tamjana.
Dobro upućeni tvrde da ulje tamjana može da pomogne u lečenju ili ublažavanju hrkanja, tako što se namažu vrat, grudi i područje oko nosa. Ulje se ne nanosi koncentrovano, već razređeno baznim uljem ili vodom. Iako nema poznatih kontraindikacija, tamjan i njegove preparate trebalo bi da izbegavaju hipertoničari, trudnice i dojilje.
Sveto pismo o tamjanu
Tamjan je jedan od mirisa koji se spominju u Starom zavetu, gde se navodi da se koristio u Skiniji, prema uputstvu koje je Mojsej, kako se navodi, dobio od Gospoda, a koristio za kad i dovodio u vezu sa Svetinjom nad Svetinjama (2 Moj. 30:34; 3 Moj. 16:12). Uz zlato i smirnu, jedan od darova koje su mudraci s Istoka doneli novorođenom Hristu (Mat. 2:11).
Kađenje tamjanom simbol je ljudske i molitve svetitelja Bogu (Otkr. 5:8; Otkr 8:3) koja se uznosi ka nebu kao što se diže dim od tamjana (1 Moj. 5:8; Psal. 141:2), ali ono označava i samo prisustvo Božjeg duha koji naslađuje naše duše.
Dim je širio čarobni miris i mislilo se da ima očišćujuće dejstvo u vreme nevolje (2 Moj. 42:5). Kao zemlja u kojoj se proizvodi tamjan navodi se Sava (Isa. 60:6).
Narodne izreke
Za onoga kome je duša u nosu narod kaže da miriše na tamjan, za čoveka koji zazire od nekog ili se nečeg plaši veli se da beži kao đavo od tamjana, a za velikog tvrdicu posprdno se govori kako ne bi dao ni Bogu tamjana.
Sveti Tadej Štrbulović o tamjanu:
„Tamjan je čudo Božje! Možeš da provetriš stan, ali otrove iz stana možeš da očistiš jedino ako češće zapališ tamjan – najbolje čisti vazduh. I zla sila beži kada zapalimo tamjan.”
Izvor: Hronograf
Kakve zle sile aman!