Nakon 142 godine sopstvenim sredstvima podigao spomenik junacima bitke na Čemernici: Zaboravljeni kapetan Jevrem Vukosavljević “oživeće” ponovo u srpskom kolektivnom sećanju

0
1505

Posle 142 godine od boja, otkriveni su kameni spomenici herojima znamenite bitke na Čemernici. U prisustvu malobrojnih gostiju na ovoj prelepoj i gotovo napuštenoj visoravni proteklog 23. avgusta svečano su otkrivena kamena obeležja na zaboravljene srpske junake. Zoran Vučićević Ras, poznati ivanjički restaurator spomenika, sopstvenim sredstvima podigao spomen-obeležja junacima bitke na Čemernici, koja se odigrala 23. avgusta 1876. (po starom kalendaru), i kapetanu Jevremu Vukosavljeviću, koji je toga dana poginuo.

Na mestu zvanom Saborina, uz put, nedaleko od Ristovića koliba, još dva belega je, kako kaže, posvetio precima: prvi je podigao u slavu i čast javorskih junaka iz 1876. godine, a drugim, kamenim, s natpisom „Oj, planino, istina je tamo negde iza…“, odužuje se onima koji su na ovoj visoravni i okolnim visovima Starog Vlaha podržavali bune i ustanke, hajduke i komite.

Foto: Ozon pres

“BRAĆO! Ovo je strašno, ovo je žalosno što mi učinismo! Napustismo Čemernicu, tu vratnicu naše otadžbine, odakle Turke nikad ne možemo isterati. Zato ja, braćo, idem natrag, idem da poginem pod Čemernicom, to volim više nego da me žene nazivaju kukavicom. Ko hoće, neka pođe sa mnom, da povratimo Čemernicu!”

Ovim rečima se 22. avgusta 1876. godine kapetan Jevrem Vukosavljević, komandant Ariljskog bataljona, dobrovoljac iz Rusije, obratio svojim borcima, kada se morao povući iz šanca sa Čemernice na Preseku u borbama Javorskog rata, u kojima je Užička brigada drugog poziva, posle izgubljene Kalipoljske bitke, sprečavala prodor Turaka preko prirodnih tvrđava Čemernice i Mučnja u dolinu Moravice.

A 142 godine kasnije, na otkrivanju spomen-obeležja na Čemernici, istraživač prošlosti moravičkog kraja i publicista Sveto Marković podseća na svedočanstva iz ratnih beležaka o junaštvu i odlučnosti Rusa, kako su ga svi zvali, i navodi da su zamoreni vojnici prihvatili poziv komandanta:

– ‘Oćemo s tobom, samo malo da se odmorimo i ‘leba jedemo, pa odmah idemo!

Pošto su tiho i obazrivo stigli u blizinu utvrđenja, Vukosavljević je zadržao svoje junake.

– Čekajte vi tu, ja idem sam u šanac. Da mi ne ginete ako unutra ima Turaka.

Na veliko iznenađenje i radost, u šančevima nije bilo Turaka, pa je organizovana odbrana i sutradan, 23. avgusta. U odlučujućem boju, pod komandom majora Mihaila Ilića, odbijena su četiri napada sedam puta jačih Turaka sa Misircima i Mehmed Ali-pašom. U sudnjem času, malaksaloj vojsci bez municije u pomoć je sa Mučnja pritekao Karanovački bataljon, pa je tako sprečen prolaz Turaka preko „stare granice“.

Planina Čemernica

– Čemernica je zaboravljena i gotovo napuštena planina. Moramo, uz pomoć države i lokalne vlasti, čuvati uspomenu na pretke, urediti Karađorđev šanac, obeležiti mesto boja na Lisini, ali i udahnuti joj novi život. Visoravan je na samo tri kilometra od Anateme i regionalnog puta Ivanjica – Kokin Brod, pogodna za izletnički turizam, kampove, školu u prirodi, pohode izviđača – ističe Zoran Vučićević za “Novosti”.

A nedaleko od Lisine, na krvavom razbojištu, kako beleže hroničari, u jurišu je 23. avgusta 1876. godine pao kapetan Vukosavljević u 30. godini. Izdahnuo je na rukama majora Ilića izgovorivši poslednje reči svojim borcima:

„Napred, napred, osveta!“

Mrtvog Vukosavljevića njegovi drugovi izneli su na Lisinu i spustili ga pred majora Ilića. Tada mu se Ilić mrtvom obratio:

„Večna hvala neka ti je junaštvo tvoje, ti si za svoj rod život žrtvovao i sad na krvavom ovom razboju slavno izdahnuo. Zato će te, moj Ruse, tvoja junačka braća, pred kojima si sada hrabro trčao, još ovoga časa osvetiti!“

Telo kapetana Vukosavljevića je preterano u Čačak, gde je i sahranjeno na Čačanskom groblju. Dve godine kasnije, kad su završene borbe tokom Srpsko-turskog rata, nekoliko poštovalaca i srodnika podiglo mu je mali spomenik. Uklesani zapis svedoči da je Vukosavljević rodom iz Blaznave, u Šumadiji, da je 11 godina služio u ruskoj vojsci i „na oglas rata s Turcima dotrčao u pomoć svojoj domovini, hrabro se boreći…“

– Grob sa ogradom i naherenim spomenikom blizu donje kapije čačanskog groblja čeka zaštitu. Zaslužio je to Javrem Vukosavljević, koga su krasile tačnost i energičnost oficira, ljudsko poštenje i neizmerni patriotizam. Svoj bataljon je držao u strogoj disciplini – podseća Sveto Marković.

Spomenik Jevremu Vukosavljeviću u Čačku čeka na uređenje

Izvor: Novosti, Ozon pres

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime