Jasenovac je bio najveći koncentracioni i logor smrti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj na prostoru okupirane Jugoslavije za vreme Drugog svetskog rata.
Formiran je u avgustu 1941. godine u okolini istoimenog gradića, a uništen od ustaša aprila 1945. godine. „Radni logor Jasenovac“, kako ga naziva hrvatska državna administracija, bio je stratište za Srbe, Rome i Jevreje, svih uzrasta, polova, starosnih dobi, socijalnih, obrazovnih i drugih profila, kao i za komuniste, pomagače i simpatizere Srba, Roma i Jevreja.
Jasenovac je bio na zlom glasu po varvarskim metodama i velikom broju žrtava. Logor Jasenovac je jedini koji je neprekidno delovao sve do kraja postojanja, najveći je po prostoru koji je zauzimao, po broju logoraša koji su kroz njega prošli i po broju žrtava koje su u njemu stradale. U njega su se upućivali ne samo muškarci, nego i žene i deca.
Tačan broj žrtava u sistemima logora Jasenovac nije nikada utvrđen.
Prema nekim procenama u Jasenovcu je nestalo oko 500 000 Srba, 80 000 Roma, 32 000 Jevreja i nekoliko desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.
Do sada se niko u našoj kinematografiji nije usudio estetski da oblikuje jasenovačku tragediju, koja nadilazi granice ovog podneblja.
Prema pisanjima medija iz Vlade Srbije stigla je inicijativa da se snimi film o jednom od najvećih stradanja Srba u novijoj istoriji. Za tu namenu biće izdvojeno 20.000.000 evra, a planira se angažovanje eminentnih predstavnika sedme sile, uključujući i neka poznata imena iz Holivuda.