Rođena je 19. decembra 1875. godine u Titelu, tadašnjoj Austrougarskoj kao najstarije od troje dece u porodici oficira austrougarske vojske. Sudbina ove naše neobično pametne i obrazovane matematičarke, prve žene Alberta Ajnštajna, retko koga ostavlja ravnodušnim. Njen život i delo intrigiraju mnoge naučnike i istoričare i dok su je jedni smatrali marginarnom ličnošću, drugi su do te mere veličali njen značaj da su njoj pripisali zaslugu za sva velika Ajnštajnova otkrića. Međutim, sve te pretpostavke su bile građene na nejasnom i nepotpunom dokumentarnom materijalu. Tek 2006. godine, kada su otkrivena pisma koja je Albert slao Milevi, rasvetljava se njihov odnos i njena prava uloga u njegovom životu.
Mileva Marić je svoje školovanje započela na prestižnom Ciriškom univerzitetu, gde je i upoznala Ajnštajna na prvoj godini svojih studija. Vrlo brzo je prepoznala i razumela njegove genijalne ideje i, želeći da mu pomogne, žrtvovala je svoju akademsku karijeru i svoje znanje je stavila u službu Ajnštajnovog rada. Pružala mu je takvu podršku, da je i sam Ajnštajn pisao kako bez nje ne oseća potrebu za radom i kako je srećan što je u njoj našao srodnu prirodu koja je isto tako talentovana i snažna kao i njegova.
Nakon velikih Ajnštajnovih uspeha 1905. godine njihov odnos počinje da se pogoršava. U to vreme Mileva piše svojoj prijateljici Heleni, kojoj je, najverovatnije, dala na usvajanje svoje i Albertovo prvo dete koje su dobili pre braka, da se oseća usamljeno i zapostavljeno i o svojim strahovima da se Albertova priroda ne iskvari pod uticajem velike slave. U to vreme Albert ulazi u avanturu sa svojom sestrom od tetke, Elzom, što dodatno pogoršava njegov i Milevin odnos i na kraju dovodi do razvoda.