Wednesday, January 15, 2025
NaslovnaZanimljivostiDa li se sećate Singerice? Danas se gotovo više nigde ne koristi...

Da li se sećate Singerice? Danas se gotovo više nigde ne koristi za šivenje, ali se za nju i dalje često otimaju kao za deo „retro“ nameštaja!

Kada biste nekome rekli da je šivaća mašina dekorativan deo enterijera, nasmejali bi vam se. Zaista, ovako nešto i zvuči smešno svuda osim u Srbiji. Pogotovo kada se uzme u obzir da nije u pitanju bilo koja mašina, već njen najinteresantniji primerak – Singerica lično!

Pročitajte i: KRAJPUTAŠI: Znameniti srpski spomenici koji prkose smrti još od 14. veka

Ova super mašina nastala je zahvaljujući domišljatosti pronalazača Isaka Merit Singera 1850. godine. Nova mašina neverovatno brzo osvaja tržište, a njena cena je iznosila, za to vreme, neverovatnih 100 dolara! Isak Singer će svoj proizvod i patentirati, a uskoro će i osnovati firmu pod istim imenom.

 

Kada se pojavila, Singerica je doživela ekspanziju kakava je viđena svega nekoliko puta u istoriji
Kada se pojavila, Singerica je doživela ekspanziju kakava je viđena svega nekoliko puta u istoriji

Međunarodnu popularnost Singerica će doživeti zahvaljujući Svetskoj izložbi u Parizu 1855. Usled odličnog prijema, Isak otvara i kancelariju/prodavnicu u Parizu koja postaje prva multinacionalna kompanija u svetu!

Pročitajte i: ĐORĐE VAJFERT PLATIO APISA DA UBIJE OBRENOVIĆE: On je želeo da na presto dođu Karađorđevići!

Ova mašina doživljava jednu od najvećih ekspanzija nekog proizvoda u istoriji! Isak Singer nastavlja da otvara radnje i fabrike širom sveta i stiče ogromno bogatstvo. Nažalost, njegova smrt 1875. sprečiće ga da bude svedok neverovatne prodaje njegovog izuma početkom 20. veka. U ovom periodu kompanija Singer držala je čak 80% svetskog tržišta šivaćih mašina! 1908. Godine za potrebe ove firme, izgrađena je, tada najviša zgrada u svetu (47 spratova), a nalazila se u Njujorku.

Vremenom, pojava električnih motora navela je kompaniju na bitne izmene. Modernije varijante se nisu ništa lošije prodavale i mašina je doživljavala procvat u korak s vremenom.

Pročitajte i: SRPKA MATA HARI: Vera Pešić zavođenjem postala petostruki agent i stigla čak do francuskog Gestapa

U Jugoslaviji, Singerice su bile naročito popularne između dva rata. Prodajni saloni nalazili su se u svim većim gradovima naše zemlje. Nije bila retkost ni da se pojave kao deo spreme koju je devojka donosila mužu u miraz.

Singerica se danas uglavnom koristi kao dekorativan deo enterijera. Flickr Elliott Brown
Singerica se danas uglavnom koristi u svrhu dekorisanja enterijera

Za vreme Drugog svetskog rata kompanija Singer počinje da proizvodi municiju, različite komponente za bombe i artiljeriju generalno. Usled umanjenih potreba, mašina gubi svoju, decenijama sticanu, popularnost.

Pročitajte i: MANASTIR SVETOG ARHIĐAKONA STEFANA: U Slancima kraj Beograda nalazi se metoh Hilandara koji svake nedelje hrani sve gladne, hranom i duhom

Vreme kada se podrazumevalo da domaćica besprekorno vlada veštinom šivenja, odavno je prošlo. Samim tim i čuvena Singerica je izgubila vrednost. Tačnije, onu upotrebnu vrednost, ali je počela da se ceni njena estetska kategorija. Pojavljuje se izvučena iz starih podruma i sa tavana, „našminkana“ i utegnuta. Često se koristi samo njen sastavni deo – stočić, kao postolje za vazu ili recimo knjige. Postaje zanimljiv deo enterijera kod onih koji vole starinsku notu, a ljubitelji nesvakidašnjeg pokućstva tretiraju je kao svojevrstan antikvitet.

Izvor: Opanak

RELATED ARTICLES

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovdje unesite svoje ime

Most Popular

Recent Comments