Poljoprivdedno-veterinarska škola u Svilajncu sa velikim pravom i ponosom nosi titulu najbolje poljoprivredne škole u našoj zemlji.
Po mnogo čemu ova škola je jedinstvena. Pored klasične nastave koju pohađaju, učenici ove škole sami obrađuju 140 hektara zemlje, rade u plastenicima i u stakleniku od 500 kvadrata, uzgajaju goveda, ovce, svinje, koke nosilje, zečeve, patke, a imaju čak i jednog konja o kome se brinu. Najlepše od svega je što učenici i te kako mogu videti i osetiti plodove svog rada, od onoga što sami proizvedu spremaju zimnicu i med, a sve što naprave nađe se na domskoj trpezi.
Ajvar i džem prave na starinski način, kuvanjem u kazanu.
Svilajnačka škola jedina je u Srbiji koja će imati mogućnost da prerađuje mleko u jogurt i sir i liniju za preradu voća u kapaciteta do 500 litara.
Đaci Poljoprivredno-veterinarske škole i te kako brinu o svojoj okolini, pa sa zadovoljstvom dvorište održavaju čistim, a trim-staze i sportske terene urednim i sređenim.
Uz veliko imanje koje učenicima stoji na raspolaganju, tu su i odlično opremljeni kabineti, nove mašine i stalni rad na unapređivanju nastave, sa fokusom na praktični deo, po čemu đaci ove škole prednjače u odnosu na mnoge.
Kako sami učenici kažu, velika je prednost što sve što teorijski savladaju, mogu vidteti i u praksi, što daje poseban kvalitet nastavi.
Poljoprivredno-veterinarska škola u Svilajncu od Ministarstva prosvete dobila je maksimalne ocene, a ističe se i po tome što je jedina srednja škola u Srbiji i prva u svilajnačkoj opštini koju je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnologije razvoja nagradilo Svetosavskom nagradom.
Za Poljoprivredno-veterinarsku školu u Svilajncu postoji interesovanje širom Srbije, a posebnu pogodnot đacima predstavlja dom za učenike koji je u sklopu škole i koji ima kapaciteta da primi više od polovine učenika koji pohađaju školu.
Đaci, po završetku Poljoprivredno-veterinarske škole, svoje obrazovanje dalje nastavljaju na Poljoprivrednom ili Veterinarskom fakultetu, na kojima se posebno ističu po praktičnom znanju.
OPANAK