Rista Marjanović prvi je srpski foto-reporter i svedok vremena od 1910. do 1960. godine i stravičnih događaja kriz koje je Srbija prošla u tom periodu.
Ove godine obeležava se 100 godina od završetka Velikog rata, a fotografije Riste Marjanovića pokazuju nam retko viđene prizore pravog života na i oko linije fronta 1914-1918. godine, piše Blic.
Marjanović je bio prvi srpski foto-reporter, svedok vremena 1910-1960. Izuzetno važan segment njegovog stvaralaštva predstavljaju fotografije Prvog svetskog rata, za koje je 1965. dobio titulu “ekselencija fotografije” od Udruženja profesionalnih foto i filmskih radnika i umetnika fotografije 1965. godine.
Zbirka foto-negativa Riste Marjanovića još 1958. godine prepoznata je kao izuzetna vrednost za naš narod i stavljena pod zaštitu države Rešenjem Zavoda za zaštitu i naučno proučavanje spomenika kulture NRS.
Rad na Zbirci fotografskih snimaka Riste Marjanovića otpočeo je 70-tih godina prošlog veka, kada su stručnjaci Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda zajedno sa Ristom Marjanovićem, pred njegovu smrt, kataloški obradili, tematski razvrstani i hronološki rasporedili snimke. Godine 1973. izdat je i katalog pod nazivom “Zbirka Foto-negativa” Riste Marjanovića, koji je uradio istoričar umetnosti Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Milojko Gordić.
Aktiviranje rada na Zbirci ponovo je otpočelo 2010. godine. Obnovljena je saradnja sa porodicom Marjanović kao pravnim nosiocem autorskih prava na fotografske snimke, jer su od početka pa do dana današnjeg originalni foto-negativi u posedu najpre Riste Marjanovića, a zatim i naslednika.
U dokumentaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda nalazi se 8.542 reprodukovanih snimaka kao fototeka Zbirke foto-negativa Riste Marjanovića. Za same događaje Prvog svetskog rata vezano je oko 500 snimaka.
Blic